رادیو وتلویزیون ایران وطنز خنده بازار

           کسانی که شوخی را برنمی تابند!!! صدا سیمای ایران  Sunday, August 14, 2011

       مقاومت صداوسیما وکسانی که نقدوشوخی را برنمی تابند!!1

 سیمای جمهوری اسلامی ایران بازتابی از نگاه و تمایلات این مردم است.

            این هم یکی از خصوصیت های ما آدمهاست، که به طنز و ظریفه گویی علاقمندیم و با شنیدن و دیدن یک لطیفه یا ملیحه لحظاتی غم و افسردگی را از یاد میبریم، و اگر این شوخی و لطیفه مسئله و موردی اجتماعی یا سیاسی را با زبانی ظریف و ملیح بازگوید، که این دیگر نورعلی نور است!!
       و آنوقت به این شوخی طنز میگوییم. ..  و اما یک اخلاق دیگر ما آدمها داریم، که تصور میکنم این ویژگی مخصوص همین حیوان ناطق است!! و حیوان صامت از آن بی بهره باشد!!  و این افراد خود را برتر از دیگران میدانند!! لذا آنچه را که برای دیگران حلال میدانند ، برخود حرام دانسته و کوچکترین نقد و پند فریاد انالحقشان بلند گشته و خود را مبری از هر نوع اشکال میدانند!!! 

            و در این باب، چنین سال بود که برنامه های طنز از نوع جدی و دموکراتیته اش!! در رسانه ملی از جمله سیما خالی بود، و شوخی کردن و انتقادهای گزنده، تنها بر اراذل و معتادان یا کارتون خوابها و امثالهم مباح بود و بس!!! و لذا ارباب مال و مکنت و دولت با خیالی آسوده ، از نیش گزنده شوخی گردان های طناز!! در امان بودند. 

             مهمترین آسیب این فراموشی ،همانا، جمع شدن روحیه نقد پذیری در جامعه بویژه مسئولان و کارگزاران نظام است.  و این مسئله یقینآ صدمات جبران ناپذیری بر جامعه خواهد زد! چراکه وای بحال آن کشوری که دولتمردان، ذره بین و نگاه تیزبین ملت را بر ورای خود نبیند و حس نکند... 

              برنامه خنده بازار همان طنز نامه گمشده یی بود که اخیرآ در دو مجموعه تولید و پخش شده است. و البته مجموعه دست اندر کاران این برنامه زیبا، که حقآ خوب هم اجرا شده، با تیپهایی که بدون اغماز توانسته اند  به صاحبان اصلی آن مدلها نزدیک شوند!! و در ضمن انتقادهای گزنده از برخی شخصیتهای مشهور و مسئول، از آموزشهای اجتماعی و لازمه  شهروندی نیزغافل نبوده است. پس اول شبکه محترم سه و تولیدکنندگان اینگونه برنامه های اجتماعی، که گاهی نیم نگاهی هم به خرده سیاستهای سیاسی و کشوری دارند باید خودرا برای بسیاری از حساسیتها و نیز گلایه و عصبانیت آماده کنند، واز حواشی آن نهراسید، 

             برخی گروههای ثروت اندوز و قدرت مدار، یقینآ در مقابل شما جبهه خواهند گرفت! واین عادت و طبیعت این اقلیت است، و برخی از این خوانین حتی در مقابل رئیس و رهبران خود نیز موضع میگیرند! و مردم و هنرمندان که دیگر هیچ!!! و البته تعداد این متکبران کم است، و اکثریت مسئولان و معروفان ما مومن و نقدپذیرند، لذا اگر هم شخصی ناخواسته شگفت زده و احساساتی شود، و گلایه کند، این امری زودگذر است، وخود شخص مورد نقد هم ناگهان قهقهه خواهد زد!!! و این از طبع منطق پذیری ایرانیان مسلمان است. 

              و حال سخنی کوتاه با شما برادر یا خواهر مسئول یا ورزشکار ویا هنرمند مشهور! اول بدانید که یقینآ مورد توجه مردم بوده اید که برنامه یی مردمی مانند جمعه بازار یا هر برنامه دیگر، از وجود شما و شهرت شما؛ وبا دید اینکه شما مورد توجه مردم یک سرزمین هستید، جهت دادن پیام ویا نقد خود سود برده است، واین هرگز مسخره کردن و کوچک کردن هیچکس نیست، بلکه بعکس! این بر عزت شما خواهد افزود، چراکه موجب نشاط مردم شده اید، واین دقیقآ به مانند این است که شما در میان جمعی لطیفه بسیار بامزه نقل کرده باشید! و یا یک شیرین کاری اکشن انجام دهید.. 

               واما این مورد را باید تمام کسانیکه بنوعی با یک رسانه مردمی مانند تلویزیون طرف میشوند، ویا اینکه موردی در جامعه مورد نقد رسانه قرار میگیرند، هرگز این رسانه را نقد و مورد گلایه قرار ندهید؛؛؛ هرچند که این رسانه دولتی و متعلق به حکومت باشد!!؛؛ بلکه مردم و آحاد جامعه را در مقابل خود ببینید!! ، مثلآ شما خواننده محترم باید باور کنید که این نظر واقعی اکثریت این مردم در باره وضعیت موسیقی اسفبار بویژه از نوع پاپ در کشور است. و شک نکنید که این احساس و نظر مردم است که از رسانه یی منعکس میشود! و این طنز و نقد هرگز به شما آسیب نخواهد رساند، البته اگر شما مورد توجه اقشار مختلف باشید، و هنر شما ارزشمند باشد.

                  و آقای دایی باید بداند که هیچ طنز و شوخی بزرگی نمیتواند ذره یی از محبت و دوستی شما در میان این مردم بکاهد، و کیست که فراموش کند، علی دایی، سالهای نه چندان دور چه زحمت هابرای فوتبال و ورزش ایران متقبل شد؛ و چه افتخارات ارزشمند ی را به مردم و کشور ایران هدیه کرد، همان دایی که با سر و پیشانی شکسته دروازه دشمن را باز میکرد!!! هرگز قدرشناسان که تعدادشان کم نیست فراموش نمیکنند، و ،علی دایی، با این شوخیهای شیرین مسخره و کوچک نخواهد شد.    ابوالقاسمی

      مسعودابوالقاسمی...

masoudwarna@gmail.com..

/ 1 نظر / 4 بازدید
mohsen

سلام . وبلاگ خوبي داري اما اگر دوست داري آمار بازديد هات افزايش پيدا کنه توصيه ميکنم تو موتور جستجو بست ايران وبلاگ خودتو ثبت کن تا روزانه کلي بازديد داشته باشي از اين سايت . کنر از يک دقيقه هم زمان نمي بره فقط اسم و آدرس سايت و کلمات کليدي رو بايد وارد کني . اگر هم فرصت داري مي توني تمام پست هاتو ثبت کني تا بازديد هاي بيشتري وارد وبلاگت بشه . اينم آدرسش www.bestiran1.rozblog.com