اجرای اصل چهل و چهار راه کاهش فسادو اقتصادمقاومتی

  1.           اجرای اصل چهل وچهار گزینه یی برای کاهش "فساد و رانت"
    اموال و ثروت های دولت در اختیار اشراف زادگان و آقازاده هاست.
    اما این اشخاص با مجوز و رانت چه کسانی توانستند کلید خزانه های ملی را و قلاده اختیار برخی مسئولان و نمایندگان را بدست بگیرند؟؟

                       دولت با وجود دکان داری ! هرگز فرصت و توان حفاظت از اموال و ثروت های ملی و کشور را ندارد! زیرا که تصدی کامل دولت و مسئولان نظام بر ثروت ها به معنی قدرت و اعمال نفوذ فرزندان و اطرافیان ایشان بر تمام امور اقتصادی و غیره میباشد!
اگرچه واگذاری برخی سازمانها و شرکتها به بخش خصوصی انجام گرفت، اما لازم به مثال نیست که همین اشخاص حقیقی هم فقط توهم  است! چرا که بیشتر این خریداران خود یا نیمه دولتی بودند! و یا خود مدیران و آقازاده های اشراف زاده هستند! که تعدادی باصطلاح مردم عادی را زیر پرچم خود گرد آوردند!!!!
   و این افراد همان هایی هستند که هراز گاهی چنانچه اختلاس یا دزدی رسوا و فاش شود بعنوان قربانی و پیش مرگ به مردم و "قوه قضائیه" معرفی میشوند.  بله؛ قبول که امثال "بابک زنجانی" یا جزایری و آریا ها و و و... یا محمدرضا خاوری که رفت!!!!! خودشان مدیر و مدبّر و حرام خوار هستند!  اما این اشخاص با مجوز و رانت چه کسانی توانستند کلید خزانه های ملی را و قلاده اختیار برخی مسئولان و نمایندگان را بدست بیاورند؟؟
    "مفسدان اقتصادی " با رانت و پارتی همان اشراف زاده های حکومتی به ثروت و قدرت رسیدند و با این ثروت هر روز بر قدرت و تعداد نوکران خود در بنگاه های اقتصادی و وزارت خانه ها می افزایند.  و راه را برای فقیر شدن بیش از نیمی از مردم ساده تر ایرانی هموار میکنند!
 همان مردمی که پای منابر مینشینند! و بازهم در انتخابات شرکت میکنند! و در راهپیمایی ها می آیند به امید اینکه این یکی بهتر باشد! این دولت یا این نماینده دزد نباشد!! رانت فروش نباشد!! ثروت اندوز نباشد؟؟؟ُ      

               خصوصی سازی هم در کشور ما مانند تمام  طرح ها و خرده قوانین دیگر دچار سلیقه و دست اندازی اشراف زاده ها و دوستانشان شد! گرچه با همه اوصافش اجرا هم نشد؛ یعنی بنوعی مسکوت ماند.
فراموش نکردیم که شانتاژ و بزرگنمایی های اصل چهل و چهار44 قانون و مسئله خصوصی سازی بیش از این "اقتصاد مقاومتی" ! مورد مبالغه های افراطی و بی حد رسانه یی قرار گرفت!  نمیتوان تردید کرد که اینها هر دو راه پیشرفت و نجات هر کشور یست؛ اما کشور ایران با فرهنگ خاص خود تفاوت هایی با هر جای دیگر دارد!! زیرا که مردم کشور ایران در تمام طول تاریخ بنوعی دچار استبداد عقیدتی و اجتماعی بوده اند؛ که بحثی پیچیده است...

                 اولین قدم برای رفتن به طرف "اقتصاد مقاومتی " یعنی "اقتصادی که با هر بادی نلرزد، و با هر فشاری دچار بحران نشود؛" "نظارت جدی و قاطع دولت بر امور کشور " است. اما این نظارت و مدیریت جدی چگونه امکان پذیر است؟
 دولت و نظام و ... ، زمانی میتوانند قاطعانه و بی چشم پوشی بر امور کشور نظارت دقیق داشته باشد، که خود صاحب و مالک شرکتها و منابع نباشد، و فرصت ها را صرف بالا بردن درآّمدهای خود نکند!! بلکه اعظم نیرو و ابزار قدرتمند خود را صرف نظارت و پیشگیری از وقوع فساد و نفوذ دزد ها نماید.
پس چنانچه بنگاه های اقتصادی مختلف با عدل و انصاف به اشخاص و یا تعاونی های حقیقی و شایسته واگذار شود، و دولت نظارت قاطع را به عهده بگیرد؛ و بدون اعمال نفوذ اشراف زادگان بی اصل و ... ناظر و پلیس ! اقتصاد کشور باشد، آنوقت میتوان به اقتصادی مقاوم و پویا فکر کرد ...    ابوالقاسمی

 

  • ·        masoudwarna@gmail.com

    

 

/ 1 نظر / 34 بازدید
�����

دوست خوبم ممنونم از پستِ خوبت! فروش انواع شارژ سيمکارت همراه اول رايتل تاليا ايرانسل با قيمتي باور نکردني تحويل آني 3 بار قرعه کشي روزانه اگه خوشت اومد لينک منم تو وبلاگت قرار بده تا دوستات هم استفاده کنند www.sharjani.ir