فیلم argo! آرگو جایزه اسکار را دریافت کرد

فیلم ضد ایرانی آرگو جایزه اسکار را دریافت کرد

   فیلم آرگو به کارگردانی بن افلک و با سفارش ciaساخته شد. و طبیعتآ بنا بر قول کاخ سفید! اسکار بهترین فیلم 2013 را به آن اهدا کردند.
          قرار نیست دشمنان به یکدیگر جایزه بدهند، اما ما چه کرده ایم؟  ما در طول سه دهه چه پاسخی به این ادعاها داده ایم؟!

فیلم آرگو هم همچون فیلم سیصد یا بدون دخترم هرگز و... اولین نیست، و آخرین هم نخواهد بود. اما قبل از اینکه از ضعفها و ناکارآمدی های خود در این ورطه فرهنگی سیاسی بسیار جذاب بگوییم، لازم است بدانیم که این فیلم مورد نظر یعنی فیلم هالیوودی آرگو،ARGO، چرا ساخته شد؟ فیلمی که حتی جیمی کارتر رییس جمهور وقت آمریکا اهمیت آنرا تنها در ساختن وجهه یی برای سازمان سیا دانست!!

           نظام آمریکا در طول سی وچند سال گذشته، طعم حقارت های بسیاری را چشیده است، و این را همه حتی کارشناسان خودشان نیز اذعان دارند. آنهم کشور آمریکا که ستون ها و پایه های اصلی ملیت و ابهتش همیشه بر توهمات قهرمان خواهی و قهرمان پروری استوار بوده است! اگرچه همه انسانها در دورانی از زندگی خود این تمایلات را دارند! اما ملتهای اصیل و ریشه دار، قبل از هر توهم و جاهلیتی به اخلاقیات و فرهنگ های ارزشی خود تکیه میکنند...

           بهرحال فیلمی مانند آرگو که سفارش نظام آمریکا بود، باید اندکی از آن حقارت های گذشته را خنثی میکرد! حداقل در چشم همان اقشار بی تفاوت داخل کشور و دلگرم کردن مردم به همان رمانهای مایک هامرها و کاراگاههای خیالی که در ذهن داشتند!! 
   جای هیچ ولوله و وحشتی هم نیست. یک فیلم در هالیوود ساخته شده، همچون هزاران رمان و داستان سراییهای بیشمار!! آرگو هم بیش از یک رمان نیست! اما یک رمان سیاسی قهرمانی و از پیش تعریف شده، همین و بس! 

            اما چرا یک فیلم معمولی مانند آرگو! ARGO ، باید جایزه اسکار بگیرد؟!! گرچه از قبل هم مشخص بود، زیرا دریافت جوایز دیگری مانند گلدن گلوپ و... زمینه یی برای همین نتیجه بود!! پس برای اینکه این فیلم دیده شود، و بتواند مخاطبان بیشتری را به سالنهای سینما بکشاند، باید هم تا این حد مبالغه و فرافکنی انجام شود! و باید هم رجال سیاسی آمریکا و غرب آنهم در سطح رییس جمهور و بانوی اول آمریکا خود مداخله کنند! و نشان دهند که چقدر به ملت و قهرمانان خیالی خود اهمیت میدهند.

           ولی باید دانست که دیگر حنای غرب و آمریکا برای جهانیان رنگی ندارد. حتی چنین نمایش هایی برای آمریکا مصرف داخلی هم ندارد، و این یک واقعیت شیرین است! زیرا اکنون تنها چیزی که انقلاب های جهانی را حتی در غرب و آمریکا و در اطراف خیابان و محله وال استریت! WALL STREETسرکوب و متوقف کرده است، خفقان و خشونت است! و یقینآ چنین رمان های سرتاپا کذب بجز نوجوانان تفنگ بدست را و دشمنان ظاهرآ ایرانی عریان و همجنس باز را به وجد و هیجان نخواهدآورد!!  

           و دیدیم که مدیر ارشد ماجرای گروگان گیری جاسوسان سفارت آمریکا یعنی شخص جیمی کارتر که در آندوره رییس جمهور ایالات متحده آمریکا بود، صریحآ و البته سربسته به خیالی بودن رمان فیلم آرگو اشاره کرد! و گفت که این داستان شاید برای وجهه سازمان جاسوسی امریکا سیا، سودمند باشد
 اما اینها همه دلیل نمیشوند که ما فعالیت ها و تلاش غرب را برای تخریب چهره ایران و انقلاب ملت ایران نبینیم و دستکم بگیریم. ویا اینکه نقاط قوت صنعت سینمای هالیوود را نادیده بگیریم، و از جذابیت بسیاری از فیلمهای آمریکا در هر زمینه یی چشم پوشی کنیم. مثلآ همین فیلم آرگو، بهترین نیست اما یقینآ از لحاظ تکنیک ساخت و بخصوص متن در میان بهترینها بوده است! حال کار نداریم!

            میخواهم بگویم که ما چه کردیم؟همین صنعت سینمای دست و پا شکسته ما چند فیلم قوی برای پاسخ به این تهمتهای غرب و این بی احترامیهای بیشماری که به مردم ما میکنند ساخته اند؟؟ چه اندازه تلاش کردیم که گاهی هم خودمان را از میان این قبرستانها و مراسم خاکسپاری مردگان و شیونهای بیجای زنان و یا از میان خیل عظیم مراسم خواستگاری و چای دامادی ریزان!!! ووو بیرون بکشیم؟

           هرگز چنین عقیده یی ندارم که ما نباید در اعماق تاریخ پرافتخار اجداد خود سیر کنیم! و از دانشمندان یگانه خود یا قهرمانان مذهبی و ملی خود نگوییم و فیلم های فاخر نسازیم! یا تم های اجتماعی و داخلی تهیه نکنیم.
  اما آیا چند فیلم از همین ماجرای تسخیر لانه جاسوسی و سفارت آمریکا، که هر روزش دهها خاطره جذاب میتواند داشته باشد ساختیم؟ حوادث و خاطراتی که هم قابل بازسازیست و هم حقیقت است. و بدون شک ملتهای جهان حقیقت را از دروغ و توهم تشخیص میدهند.

         9 اگر نگاهی به تمام وقایع دهه های گذشته بکنیم، پر است از سوژه های ناب. وباید بگویم که انصافآ ما بغیراز تعداد معدودی فیلمهای قابل توجه، حتی برای همان دفاع مقدس هم کاری در خور انجام نداده ایم!    بله، ما نویسنده کامل و ناب نداریم! ما با وجود داشتن بالاترین هوش و استعداد در جهان و در هر زمینه یی، نتوانستیم و نخواستیم که نویسندگان تمام عیار و متن نویسان قوی پرورش دهیم. 

         10ما سعی نکردیم در عالم هنرهای مدرن و فرهنگ های اصیل خود! اما بروز شده و مورد پسند جوانهای امروزی و سینمای نوخواسته امروز استعدادهای خودرا بیازماییم. و به کسانیکه شاید بتوانند هم اجازه نمیدهیم.
  در جهان امروز مخترع نباید بود!! بلکه باید متفاوت بود و چیزهای نو به جهان عرضه کرد.  همچون پیشرفتهای هسته یی؛ فضایی و دفاعی یا علوم ....
   ادامه دارد 

          ابوالقاسمی.

/ 1 نظر / 32 بازدید