سیماست

اجتماعی سیاسی ؛ مطالب آموزشی صنایع دستی ومصنوعات چوب؛ رنگ و نقاشی

دریافت شهریه در دانشگاههای معتبر،گامی جهت غیرانتفاعی شدن کامل
ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/۱٢   کلمات کلیدی: شهریه دانشگاه

دریافت شهریه در دانشگاههای دولتی ایران، از پروثمندان وآقازاده های بومی  وعیربومی متجددشده، خرده سیاستی نادرست، که روح و روان علاقمندان به علم وتوسعه را آزرد.
ویقینأ چالش این سیاست اشتباه بسیار بیش از خرید خدمت سربازی خانواده هارا به درد سر ومشکلی بزرگ خواهدانداخت!

ادامه مطلب را کلیک کنید.   مسعود ابوالقاسمی.


  پرداخت شهریه در دانشگاه های ایران !    اولین قدم برای غیرانتفاعی شدن کامل دانشگاههای ایران..!

           تصویب وابلاغ دریافت شهریه در دانشگاههای معتبردولتی وهمجنین رشته های جذاب و کلانشهرها یکی از خرده سیاستهای نظام اسلامی است که اولین قدم بسوی خودکفائی مراکز علمی،دولتی میباشد .

              اما اصل مطلب وبهانه ودلیل سیاستگزاران اقتصادی دولت، وخودکفا شدن مراکز علمی که دانشگاههای کشور در رأس آن قرار دارند، مانند خیلی اقلام دیگر ،وتصویب رسمی آنها نیز مانند برخی اقلام اقتصادی دیگراست که نظام این آش شوربا و اغتشاش هدفمندکردن یارانه ها واصل چهل وچهار را بهترین موقع برای اقدام به آن است. چراکه این یکی هم در بین دیگر مشکلات جدی مردم پس از اعلام آزادسازی قیمتهای انرژی وسایر اقلام گم میشود وزیاد به چشم نخواهدآمد!!!

            اما جای بسی تعجب است که قوای سه گانه کشور، که اکثرأ از طبقات تحصیل کرده ودانشگاه دیده کشور هستند، چگونه گذشته از موضوع مشکلات اقتصادی این طرح مصوب!! هیچ به جنبه روحی وروانی این اقدام بزرگ وموثر در مسئله فرهنگ ودانش این جامعه اندیشه کافی مبذول نداشته م آنرا اجرائی کرده اند!
   اول اینکه زیان ومصیبتهای داخلی وخانوادگی این اقدام صدها بار بیش از موضوع خرید سربازی ونرفتن سرمایه سالاران به خدمت اجباری میباشد و بطور جدی برای خانواده ها چالش ومشکل آفرین است. 
 
زیان دیگر این اقدام نوعی بیعدالتی آشکار است که نظام اسلامی وعدالت محور بر جمع اکثریت مایل به علم وتحصیل تحمیل خواهد کرد!  وشکی در این باب نیست، چراکه اغلب نخبگان محصل ومشتاق به علم، نه تنها در بین روستائیان عزیز ویا شهرهای محروم نگاه داشته شده،  میباشند!  واکثر قریب به اتفاق این نخبگان هم بیگمان از طبقه فقیر ومحتاج به نان شب هستند.

                 این جماعت فرهیخته همان نخبگانی بودند که چندی قبل از این با دغدغه کمتری میتوانستند به ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر کشور دل ببندند! وبا استفاده، از هوش بالا و تلاشی وافر که از خصیصه های جوانان روستائی وزحمتکش ویا شهرنشینان نابغه و کاملأ فقیر است در آرزوی وجود راهی برای ورود به دانشگاههای معتبر کشور داشته باشند، واز امکانات بی حد وناعادلانه توزیع ثروت در پایتخت ویا بعضی مراکز استانی بهره ببرند. 

               وزیان وچالش مهمتر این اقدام ایجاد یک جو مخرب شدید وطبقاطی،از نوع غنی وفقیر که دقیقأضد آرمانهای انقلاب اسلامیست آنهم در بین کسانیکه در آینده یی بسیار نزدیک باید چرخهای فعال این کشور را بدست گرفته وبچرخانند.

              واین اقدام عیر اسلامی( که البته برای من قابل درک نیست که این مصوبه چگونه از کانال شورای نگهبا ن یا هر کجای دیگر گذشته باشد، چرا که این یک خرده سیاست است که نگهبانان یا خبرگان افق دیدشان بیش از قسمت سیاسی و اقتصادی آن را قادر به بینشی صحیح یا نخواهند بود ! ویا اینکه بدون شک سیاست شده اند،

            سیاستی با تلاش ونفوذ آقازاده های عزیز وثروتمندان لاشخور، که بیشتر سهمیه را در دانشگاههای معتبر و مدرکی آبرومندتر برای خود وفرزندان خویش میخواهند! ومشخص نیست که جو خودبزرگ بینی وخودشیفتگی را وهمچنین فضای خودکم بینی وافسردگی طبقات فقیر و بی شهریه را در آن فضای سنگین اعتبارشخصیتی چه کسی خواهدپرداخت؟؟ 
 
در حالیکه چنانکه امکان ورود به دانشگاههای معتبرتر در مراکز شهری بزرگ بخصوص در تهران ، که هم درآمدهای بی حساب کشور که حق تمام مناطق کشور بوده در آن هزینه شده بهمراه صدها مرکز فرهنگی وهنری و ورزشی ویا موسسات تفریحی و سرگرمی، با مبلمان شهری زیبا وصدها پارک پرهزینه با امکانات شهری بیشمار دیگر که از آسفالت خیاباتها گرفته وتا یارانه هایی که در قالب انواع گوشت وپروتئین وبهداشتی، که شهرهای دیگر این سرزمین پهناور ومردم فقیر وساده دل آنها حتی خبراین نوع یارانه وکالا را وتسهیلات بیشمار دیگر هرگز ندارند!!!

        حال نوبت به دانشگاهها ومراکز اصلی ومعتبر کشور ما رسیده که پابرهنگان را از این مراکز بیرون انداخته ودیگر اجازه ورود این امل ها را به شهرهای باکلاس ،از جمله دانشگاهای کلاس بالا ندهیم.
   اما شاید بزرگترین فایده این حضور با سبک سابق ،حضور خیلی از نخبگان وآینده سازان نابعه در میان وکنار جماعت پولدار ویا آقازاده بود که نه تنها خود در کشور راه پیشرفت وتوسعه کشور را بازتر میکردند، بلکه کمک و نمونه یی هم بودند برای آندسته از ورودیهایی که با هر ترفندی به دانشگاه راه یافته اند ،

           وسود دیگر قانون سابق تبادل فرهنگهای اصیل ونیز ثروت وعلوم  مهم به اقصی نقاط عالم.
 در سخن کوتاه : یا بزودی دانشگاههای دولتی راهم مانند آزاد غیر انتفاعی و خودگردان کنید! ویا اینکه این قانون مورد توجه شورای نگهبان و..و    .....را کنسل وملغی کنید.  ابوالقاسمی/