سیماست

اجتماعی سیاسی ؛ مطالب آموزشی صنایع دستی ومصنوعات چوب؛ رنگ و نقاشی

جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٥/٤/٥   کلمات کلیدی: جدایی بریتانیا ،اتحادیه اروپا ،منطقه یورو

بیرون رفتن بریتانیا از اتحادیه اروپا با دموکراسی یا سیاست؟

انگلستان در بیست و سوم ژوئن 2016 با برگزاری رفراندوم از اتحادیه اروپا جدا میشود!

 کدام جریان نافع از هم گسستن اتحادیه اروپاست؟ آیا دلار در مقابل یورو ایستاد؟
 جنگهای خاورمیانه و هجوم پناه جویان علت پیروزی جدایی از اتحاد اروپا! 


انگلستان 23/6/2016 با رای مردم از اتحادیه اروپا جدا میشود 

     جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا این روزها تیتر اصلی خبر و تحلیل های همه جهان بوده است، و گفتنی ها را گفته و نوشته اند.

          بهرحال در این رفراندوم انگلیسی! %52 درصد از مردم انگلستان رای به جدایی از اتحادیه اروپا دادند! نخست وزیر بریتانیا دیوید کامرون با قولی که داده بود! مقدمات این همه پرسی را فراهم کرد! و در حالی که ظاهرا مخالف جدی جدایی بریتانیا از اتحادیه بود! صبح 23 ژوئن خبر استعفایش را اعلام کرد!

 آیا جریان جهانی خاصی این روند جدایی انگلیس را پیش نبرده است؟ و آیا از عصبانیت مردم و بخصوص راست گرایان و محافظه کاران سوء استفاده نشده است؟
            شورش ها و جنگ های داخلی خاورمیانه و موضوع بی سابقه هجوم تروریست به عراق و سوریه و نیز هجوم میلیونها آواره جنگی و سیل پناه جویان به قاره سبز و فشار اتحادیه به کشورهای اروپایی، از جمله انگلستان! شاید به تنهایی سبب پیروزی موافقان جدا شدن از اتحادیه اروپا را سبب شد! چرا که شعار استقلال! و حضور میلیونها غیر انگلیسی در بازار کار و در نهایت هم تهدید پناهجویان مسلمان! بهترین دلیل جدایی میباشد.

            اتحاد قاره سبز چه برای کشورهای اروپایی و شاید جهان ،خوبی ها و بدی های خود را داشته است ! بهترین و مهم ترین مثال شاید جابجایی آزادانه شهروندان کشورهای عضو اتحادیه به همه کشورهای دیگر برای کار ،تجارت یا تحصیل و...میباشد! اما در مقابل این آزادی مشکلات و آسیبهایی به دنبال دارد! اگرچه بریتانیا نه به پیمان واحد پول مشترک اروپا یعنی یورو تن داد و نه شن گن! را گردن نهاده بود! اما چنانکه میدانید ضوابط و تضمینات خود را داشت!

           بدون شک! آمریکا برای مقابله و رقابت با اروپا در امور سیاسی و اقتصادی! با کشورهای اروپایی جدا شده، بهتر میتواند به این امر بپردازد، تا یک اروپای بزرگ و واحد، در هیبت اتحادیه اروپا! و هیچ تردیدی نیست که این جدایی از اتحادیه اروپا بصورت یک دومینوی جدایی از سوی دیگر کشورهای "قاره سبز" درخواست خواهد شد!

          در صحت این نظر ، که همین امروز چند کشور اروپایی از این همه پرسی استقبال کردند! از جمله فرانسه و دانمارک ...لذا جریان های خاصی از جمله آمریکا که انگیزه های قوی تری دارد! در سالهایی نه چندان دور به از هم گسستن اتحادیه اروپا دل بسته است!

  همین امروز پوند انگلیس در مقابل دلار آمریکا ده درصد ارزش خود را از دست داد! البته این سقوط با این شدت موقتی خواهد بود. اما در نهایت نباید رقابت دلار آمریکا با یورو را نادیده گرفت...و نباید تصور کرد که این انتخاب مردم بریتانیا دنیا را زیر و رو کند! ادامه دارد...